TASARRUF İÇİN PÜF NOKTALARI

Gereksizse lambalarınızı söndürün. İhtiyacınızdan fazla lamba açmayın. Gün ışığından azami fayda sağlayın.

Ülkemizde yaklaşık olarak 36 milyon elektrik abonesi bulunmaktadır. Her abone ortalama 60 watt tüketen lambayı her gün 1 saat daha az kullanırsa, her yıl 790 milyon kWh daha az elektrik tüketiriz. Böylece her yıl yaklaşık 300 milyon TL tasarruf etmiş oluruz. Aynı zamanda 1 yılda yaklaşık 430 milyon ton karbondioksit salımını engellemiş oluruz.

Elektrikli aletlerinizi kullanmadığınız zaman cihazların fişini çekin.

Kullanılmadığı halde prize takılı olan çoğu elektrikli alet ortalama 3 watt enerji tükettiğini varsayabiliriz. Her elektrik abonesinde ortalama 3 elektrikli aletin kullanılmadığı halde günde 12 saat fişe takılı kaldığını düşünürsek yılda 1.4 milyar kWh enerji harcanır. Bu durumda 1 yılda yaklaşık 550 milyon TL israf etmiş oluruz.

Satın alacağınız elektrikli aletlerin enerji verimliliğinin yüksek olmasına dikkat edin.

A++ sınıfı bir buzdolabının günde 0,5 kWh elektrik tükettiğini ve B sınıfı bir buzdolabının günde 1,7 kWh elektrik tükettiğini dikkate alırsak; düşük verimli buzdolabı kullanan tüketici, her yıl en az 170 TL daha fazla fatura ödeyecektir. Ülkemizde 5 milyon adet buzdolabının düşük verimli olduğunu varsaydığımızda elektrik faturamız 1 yılda 850 milyon TL daha fazla olmaktadır.

Çamaşır ve bulaşık makinelerinizi kapasitelerini aşmayacak şekilde tamamen doldurup ekonomik programda yıkama yapın.

Bir evdeki çamaşır makinesinin ve bulaşık makinesinin her hafta birer saat daha az çalıştığını ve 10 milyon hanede düzenli olarak bu şekilde tasarruf edildiğini varsaydığımızda 1 yılda 1 milyar kWh daha az elektrik tüketiriz. Yani Keban Hidroelektrik Santrali yaklaşık %20 daha az enerji üretmiş olur ve barajdaki suyu korumuş oluruz.

EVİMİZDE ELEKTRİĞİ NELERE HARCIYORUZ?
Uyarı: Burada paylaşılan bilgiler bilinçlendirme amaçlı hazırlanmıştır.
Bilgilerin doğruluğu kesin olmadığı için resmi amaçlı kullanılmamalıdır.

audemars piguet replica ebay valjoux 7734 history swiss replica watches cartier santos 100 watch leather strap breitling spring bar tool swiss replica watches luxurman watches wikipedia bell and ross br 123 heritage replica watch we buy used watches tag heuer formula 1 first copy replica watches uk breitling cosmonaute review vacheron constantin watches uk replica watches